RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN (RPH)
BAHASA
MELAYU
TAHUN
3
MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu
TARIKH : 10
Mei 2010
MASA : 08.10-9.10
TAHUN :
3 Gemilang
TEMA : Mari Bertani
TAJUK : Buah-buahan
BILANGAN MURID: 26 Orang
Hasil Pembelajaran
Utama (HPU)
1.0 Berbual dengan keluarga,rakan sebaya
dan pihak lain dalam situasi formal dan tidak formal
5.0 Membaca kuat dengan kelancaran
sebutan,intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai
8.0 Menggunakan pelbagai jenis
ayat dan wacana dalam penulisan
Hasil
Pembelajaran Khusus(HPK)
1.1 Berbual
tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan
kata,ungkapan, ayat,sebutan, intonasi dan nada yang sesuai
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat
dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan memahami perkara yang dibaca
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan
ayat majmuk.
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat
majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk
Huraian
Hasil Pembelajaran (HPP)
Fokus Utama
5.1 Aras 2 i. Membaca
pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonasi berdasarkan tanda
baca.
8.1 Aras 3 i. Membina
ayat tunggal dan ayat majmuk yang lengkap.
Fokus
Sampingan
1.1Aras 1 i) Berbual
tentang sesuatu perkara yang dialami dan dengar dengan menggunakan bahasa yang
sesuai.
5.1 Aras 3 i. Membaca
teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
8.2 Aras 3 i. Membina
pelbagai jenis ayat dalam sesuatu penulisan teks.
Hasil Pembelajaran :
Pada
akhir pembelajaran murid dapat:
i.
Menjawab soalan lisan dengan
betul tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.
ii.
Membaca dialog dengan
sebutan dan intonasi yang betul
iii.
Menulis lima ayat tunggal
yang lengkap berpandukan gambar
Kemahiran
Berbahasa : Kemahiran
Bertutur
Kemahiran Membaca
Kemahiran Mendengar
Kemahiran Menulis
Sistem
Bahasa :
Tatabahasa -Morfologi - Kata Kerja
: Sebutan dan
Intonansi - Membaca Ayat
: Sistem
ejaan – Kata dasar / Kata terbitan ( bajak-membajak )
Pengisian
Kurikulum
Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.
Kemahiran
Bernilai Tambah
Kemahiran Berfikir : menjana idea
Belajar Cara Belajar : mendengar dengan teliti , mencatat
Kecerdasan Pelbagai: kontekstual
Kemahiran Berfikir : menjana idea
Belajar Cara Belajar : mendengar dengan teliti , mencatat
Kecerdasan Pelbagai: kontekstual
Nilai : Bersyukur, berdikari
Pengetahuan
Sedia Ada :
Murid telah mengetahui tanaman buah-buahan di sekitar rumah / kawasan tampat
tinggal
Bahan
Sumber P & P :
Gambar ( Pokok
Kelapa, Pisang)
petikan, radio dan cekera padat,Kad Perkataan, Benda maujud ( pisang, daun
kelapa )
Penekanan Konsep 5P :
i.
Penggabungjalinan : Mendengar, bertutur, membaca dan
menulis
ii.
Penyerapan :
Sains, Kajian Tempatan, Pendidikan Muzik.
iii.
Penilaian : Murid mengeja perkataan dan
ayat, menulis ayat dengan tanda baca dan imbuhan yang betul
iv.
Pemulihan : Menulis perkataan berimbuhan,
menulis ayat tunggal
v.
Pengayaan : Membina ayat majmuk yang gramatis
LANGKAH
|
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Set
Induksi
(
5 minit )
Muzik
( Lagu Bercucuk Tanam )
Sumber
P&P: Radio
|
·
Guru meminta murid
mendengar muzik lagu melalui radio
·
Murid mendengar dengan
teliti lagu yang diperdengarkan
·
Guru dan murid menyanyikan
lagu bersama-sama
·
Bersoal jawab tentang lagu
|
KP - muzik
|
Perkembangan
Langkah 1
(8 minit)
Sumber P&P:
Buah pisang dan daun kelapa
|
Aktiviti 1
·
Guru menunjukkan buah pisang
dan daun
kelapa
·
Guru dan murid bersoal
jawab.
Soalan lisan; Namakan buah ini ?
Apakah kegunaan daun kelapa
ini?d
Aktiviti 2
·
Guru membaca petikan
tentang tajuk.
·
Murid mendengar dengan
teliti
|
Ilmu: Sains
BCB – mendengar
dengan teliti
Teknik bercerita
KP: interpersonal
|
Langkah 2
(12 minit)
Sistem ejaan :
tanam = menanam,bajak = membajak
|
Aktiviti
1
·
Guru meminta murid membaca
petikan dialog yang diberi
·
Murid membaca perkataan
dan ayat secara mekanis mengikut sebutan dan intonasi yang betul
Aktiviti
2
·
Guru meminta murid membaca petikan dialog (
bacaan mentalis).dan
·
Mencatat perkataan
berimbuhan
Aktiviti
3
·
Guru mengemukakan
soalan lisan tentang petikan dialog
yang telah dibaca.
·
Murid memberikan perkataan
berimbuhan yang terdapat dalam petikan
|
BCB: bacaan
mentalis,
Teknik bersoal
jawab
KP: Interpersonal
Nilai: berdikari
Sumber P&P:
Petikan
|
Langkah 3
(15 minit)
Ayat Tunggal, Ayat Majmuk
|
Aktiviti
1
·
Guru meminta murid membina
ayat secara lisan berpandukan kad perkataan yang disediakan.
·
Murid membina ayat tunggal
secara lisan berpandukan kad perkataan yang diberi
Aktiviti
2 (Aktiviti Kumpulan )
·
Guru meminta setiap
kumpulan murid menulis 1 ayat tunggal dan 1 ayat majmuk berpandukan gambar
·
Guru membuat ulasan
tentang ayat yang disampaikan dan membuat pembetulan tentang penggunaan
perkataan yang betul dalam ayat
|
Ilmu: Kajian Tempatan
KB: Menjana idea
Sumber P&P:
-Gambar
-Kad perkataan
|
Langkah
4
(
15 minit )
Isi - Ayat Majmuk
|
Aktiviti
1 Aktiviti Penulisan
Kumpulan 1 – Murid
menulis ayat secara terkawal dengan membubuh perkataan pada tempat kosong .
Kumpulan 2 – Murid
menulis ayat majmuk dengan rangkaikata yang disediakan
Kumpulan 3 – Murid
membina 5 ayat berdasarkan gambar yang disediakan
Pemulihan – menulis
perkataan berimbuhan
|
KBCB: mencatat
KP: interpersonal
Sumber P&P:
Lembaran kerja
|
Penutup
(5 minit)
|
Guru membuat
rumusan tentang tajuk yang telah dipelajari
-Apakah kebaikan
berkebun sayur ?
- Menyanyi bersama lagu,”Buah-buahan”
|
Rumusan isi pelajaran
Penerapan nilai-nilai murni.
|