Rancangan Pelajaran Harian
Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia
Tahun: Satu Maju
Bilangan Murid: 30 orang
Masa : 7.45 – 8.45 pagi (60 minit)
Tema: Diri SayaTajuk: Kenali Saya
Standard
Kandungan: 3.2 Menulis secara mekanis
berdasarkan bahan yang diberi dengan betuldan kemas.
Standard
Pembelajaran: 3.2.1 Menulis dan membentuk huruf besar dan huruf kecil dengan
carayang betul serta tulisan yang kemas.
3.2.6 Menulis ayat tunggal dengan betul dan
tulisan yang kemas.
Objektif: Pada akhir pelajaran ini murid dapat:
1.Menulis huruf besar dan kecil dengan betul dan kemas.
2.Membina ayat tunggal yang mudah.
SDK: 1.1.1, 1.1.2, 2.1.2,.2.1.3,, 3.1.2, 4.1.2
BBM: Gambar/Pensel warna
Pengetahuan
Sedia Ada: Murid sudah mengenali diri sendiri dari aspek makanan kegemaran, umur,
rancangan kegemaran.
Nilai Murni: Sayang
kepada diri sendiri,keluarga,bangsa dan negara.
Langkah /Masa
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Fasa/SDK/Catatan
|
Set Induksi ( 5 minit ) |
1. Murid ditunjukkan gambar keluarga dan individu.
Contoh Soalan:
1. Ini gambar apa?
2. Siapa di dalam gambar ini?
3. Boleh kamu sebut orang
dalam gambar ini?
|
Fasa Persediaan
1.1.2 Menumpukan pemerhatian kepada objek perkataan,ayat atau tekssecara menyeluruh.
|
Langkah 1
( 15 minit ) |
1.
Murid bercerita secara lisan tentang diri
sendiri.
Contoh
Petikan:
Nama saya Zeti Akhtar bintiMohd Oden.
Saya bercita-cita menjadi juruterbang.
Umur saya tujuh tahun.
|
Fasa Imaginasi
2.1 Penjanaan Idea
2.1.2 Menghasilkan ideasecara berterusan.
2.1.3 Menghasilkan idea yang bermakna.
|
Langkah 2
( 20 minit ) |
1.
Murid menulis ayat tunggal dalam buku tulis
garis tiga
( dengan bimbingan guru )
Contoh:
Saya suka
menonton rancangan National Geographic.
Saya suka melancong ke Sabah.
|
Fasa Perkembangan
1.1Penambahbaikan
3.1.2Mengubah suaiidea
|
Langkah 3
( 15 minit ) |
1. Murid
menulis dan membaca ayat tentang diri sendiri
di hadapan kelas.
|
Fasa Tindakan
4.1 Pelaksanaan
4.1.2 Menyusun idea secaratersusun dan mudah difahami.
|
Penutup
( 5 minit ) |
1.
Guru dan murid bersoal jawabmembuat rumusan.
Contoh:
Menitikberatkan
bentuk tulisandan penggunaan huruf besar danhuruf kecil dalam penulisan.
|
Tahniah.Banyak info, Terima kasih perkongsian RPH
ReplyDeleteRPH yang baik.
ReplyDeleteterima kasih
DeleteRPH yang boleh meransang pemikiran murid, sangat baik.
ReplyDeleteterima kasih
DeleteGood RPH!
ReplyDeleteBoleh menambahkan lagi bahan, seperti lembaran kerja......
ReplyDeleteterima kasih atas komen anda
Deletemaklumat yang berguna.
ReplyDeleteterima kasih
Deleteteruskan usaha anda...
ReplyDeletesaya akan terus berusaha
DeleteBagus
ReplyDeleteterima kasih
DeleteRPH yang jelas, rasanya p&p dapat dijalankan dengan sempurna.
ReplyDeleteRPH sangat jelas, usaha lagi!
ReplyDeletesila beri komen kepada saya, terima kasih.
blog saya:http://tangeokhwa1963.blogspot.com/
terima kasih, saya sudah follow dan komen anda
DeleteRph yang bagus!
ReplyDelete